USŁUGI ELEKTRYCZNE WARSZAWA I OKOLICE

Wymiana instalacji elektrycznej

Przewody elektryczne z aluminium, wielokrotnie łatane, często "wysiadające" korki.
Jeśli tak wygląda twoja instalacja elektryczna, czas ją wymienić. Podpowiadamy, jak przy okazji remontu domu zmodernizować instalację elektryczną, by dostosować ją w pełni do zmieniających się potrzeb domowników.

Modernizację instalacji elektrycznej przeprowadza się zwykle z dwóch powodów:

- instalacja jest stara (jeszcze aluminiowa) i nie spełnia swoich funkcji (nowoczesne urządzenia pobierające więcej prądu za bardzo ją obciążają),

- instalacja została źle rozplanowana (błędne rozłożenie gniazd czy wyłączników) i nie sprawdza się (efektem są często "wysiadające" korki).

W pierwszym przypadku zwykle trzeba wymienić cały układ kabli - najlepszym momentem na taką zmianę jest generalny remont domu. Fachowcy oceniają, że budynki i mieszkania, które mają więcej niż 30 lat, zwłaszcza stawiane w technologii wielkiej płyty, wymagają modernizacji instalacji elektrycznej. Jej wymiana w obrębie mieszkania własnościowego jest obowiązkiem właściciela.

Od czego zacząć remont instalacji elektrycznej?
Po pierwsze, należy zlecić uprawnionemu elektrykowi przygotowanie dokładnej specyfikacji robót elektrycznych (czyli co, ile, z jakich materiałów trzeba wykonać). Powinien on ocenić stan domowej sieci elektrycznej.
Szukając fachowca, sprawdź, czy ma on wszystkie uprawnienia do:
- wykonywania instalacji (minimum 1 kV),
- wykonania pomiarów odbiorczych zmodernizowanej instalacji,
- złożenia dokumentów w zakładzie energetycznym.
Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak długo chcemy mieszkać w danym mieszkaniu, i od tego uzależnić zakres prac, a co się z tym wiąże - także ich koszt.

Tańszym i prostszym rozwiązaniem, które nie wymaga prucia ścian, jest zostawienie instalacji górnego oświetlenia i zamontowanie w lampach energooszczędnych świetlówek lub LED-ów oraz odłączenie instalacji zasilającej gniazda elektryczne i położenie nowej na podłodze.

powrót do strony startowej